wtorek, 11 września 2012

Zalety gabionów


Gabion jest rodzajem metalowego kosza, najczęściej o kształcie prostopadłościanu. Powstaje z metalowej siatki, np. podwójnie skręcanego ocynkowanego drutu stalowego. Czasem jest on wzmacniany dodatkową powłoką plastikową. Zazwyczaj kosze gabionowe mają kilka komór, które wypełniane są kamieniami polnymi, otoczakami, drewnem, korą drzew, szkłem itp. Ich budowa umożliwia łączenie poszczególnych modułów ze sobą, by w ten sposób tworzyć większe konstrukcje: ogrodzenia, elewacje, ławy, stoły, siedziska i wiele innych form użytkowych i dekoracyjnych.


Zalety gabionów

Atutów tych metalowych konstrukcji jest sporo. To dlatego pewnie podbijają serca wielu osób i coraz częściej spotykamy je w krajobrazie. Do najczęściej wymienianych zalet należą:

- praktyczność,
- użyteczność,
- uniwersalność,
- stabilność,
- estetyka,
- ekonomiczność,
- ekologiczność,
- trwałość.

Przyjrzyjmy się więc tym cechom gabionów.


Praktyczność i użyteczność

O tym, że moduły z koszy metalowych wypełnionych naturalnymi elementami, są wygodne w montażu i eksploatacji, nie ma co dyskutować. Do tych walorów dołącza się brak szczególnej konieczności pielęgnacji. Wystarczy raz na jakiś czas sprawdzić szczelność koszy i ewentualnie naprawić i zabezpieczyć zagrożone zniszczeniem fragmenty.
Gabiony doskonale oddzielają od wilgoci i hałasu. Sprawdzają się jako konstrukcje zabezpieczające trudny teren (osypiska, brzegi rzek).

Uniwersalność

Gabiony są wyjątkowo uniwersalnym rozwiązaniem. Ich budowa, rozmiary i wytrzymałość pozwalają na budowę bardzo różnych konstrukcji. Najchętniej wykorzystywane są do tworzenia:
- ogrodzenia,
- elewacji,
- elementów zabezpieczających teren,
- dekoracje ogrodów i parków,
- ławy, stoły, siedziska,
- grille ogrodowe.

Modułowy sposób łączenia pozwala projektantom na wykreowanie niewiarygodnych wręcz konstrukcji, które doskonale komponują się z krajobrazem i otoczeniem.

Stabilność

Konstrukcje gabionowe są wyjątkowo stabilne. Mają naturalną zdolność przepuszczania wody i nie są narażone na niszczącą działalność mrozów. Doskonale znoszą ruchy podłoża i różne wibracje. Sprawdzają się nawet w bardzo trudnym i pofałdowanym terenie. Często są wręcz specjalnie wykorzystywane do jego zabezpieczania.

Trwałość

Eksperci twierdzą, że konstrukcje z gabionów dorównują, a czasem nawet przewyższają te betonowe. Dodatkowo ich wytrzymałość rośnie wraz z upływem czasu, na co wpływa przede wszystkim wrastanie w nie systemów korzeniowych otaczających je roślin.


Estetyka

Nieustannie wzrasta liczba osób, które są wręcz zachwycone urokiem gabionów. Prostota ich konstrukcji i odpowiednie wkomponowanie w otoczenie pozwalają na uzyskanie spektakularnych efektów architektury krajobrazu. W porównaniu z wieloma innymi konstrukcjami, gabiony wypadają wyjątkowo atrakcyjnie.

Ekonomiczność

Gabiony wypełniane są materiałami stosunkowo tanimi, co sprawa, że często są znacznie tańsze od konstrukcji betonowych, drewnianych czy murowanych. Do ekonomicznych zalicza się także ich transport i montaż. Niewiele wydaje się również na ich pielęgnacje czy naprawę. A w związku z tym, że funkcjonują bardzo długo, zaliczane są do ekonomicznych rozwiązań.

Ekologiczność
Kosze gabionowe uznawane są za produkty przyjazne środowisku. Wypełniane są materiałem naturalnym, który doskonale współgra z otoczeniem, nie zanieczyszcza go, ani nie stanowi żadnego zagrożenia skażeniem. Stanowią wyjątkowo atrakcyjną alternatywę choćby dla ogrodzeń betonowych.


Producenci gabionów nieustannie pracują nad ich udoskonalaniem. Pewnie niebawem będą jeszcze praktyczniejsze i efektowniejsze. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...